معرفی دیوار های جدا کننده

معرفی دیوار های جدا کننده

معرفی


بطور کلی اجزای تشکیل دهنده سیستم ساخت و ساز خشک عبارتند از صفحات روکش دار گچی یا مسلح سیمانی، پروفیل های گالوانیزه سرد نورد شده یا چوب، ادوات اتصال و مصالح درزگیری.


با استفاده از اجزای یاد شده می توان ساختارهای مختلفی نظیر دیوار جداکننده، دیوار پوششی، سقف کاذب و سیستم های محافظت در برابر حریق تیر و ستون و شریان های تاسیساتی را اجرا نمود.


دیوار جداکننده


دیوارهای جداکننده، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند. این ساختارها شامل قاب های فولادی سبک، ساخته شده با مقاطع U و C شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد.


تشریح مزایا


ƒ عملکرد لرز های مناسب


ساختارهای ساخت و ساز خشک به خوبي مي توانند در مقابل نيروهاي زلزله در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کنند. محاسبات نشان مي دهد که این ساختارها در برابر شتاب هايي به بزرگي بيش از g5 مقاومت دارند (اين در حالي است که شتاب مبناي طرح در لرزه خيزترين مناطق ايران حداکثرg0.35  مي باشد).


عملکرد لرزه اي دیوار جداکننده، بدون شک مهمترين مزيت اين نوع دیوار به ويژه در کشور لرزه خيزي مانند ايران محسوب مي‌شود. این نوع دیوارها داراي رفتار ميان قابي ايده آل بوده و کاما انعطاف پذير مي باشد. با اجراي اتصالات مناسب مي توان اين دیوارها را از قا بهاي سازه منفک نمود تا از اثرات متقابل بين ديوار و سازه به طور کامل جلوگيري شود. همچنين ديوار دچار شکست انفجاري نشده و آوار بر جاي نمي گذارد.


ƒ سرعت اجرایی بالا


سرعت اجرايي بالا یکی از ويژگي هاي اصلي ساختارهای ساخت و ساز خشک است بطوریکه با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. همچنين، این ساختارها داراي قابليت رنگ آميزي بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و يا گچ پوششي مي باشند که سرعت اجراي بالا و در نتيجه کاهش مدت زمان اجراي پروژه در بازگشت سريع سرمايه بسيار موثر خواهد بود.


ƒ اجرای بسیار آسان


اجرای ساختارهای خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مصرف کنندگان اجزای ساختار را از فروشگاه های مصالح تجهیزات ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستور العمل های مربوطه و با استفاده از ابزار ساده نسبت به اجرای آن اقدام می کنند.


ƒ دقت بالا در اجرا


به طور کلی ساختارهای خشک، از مصادیق ساخت و ساز صنعتی بناها به شمار می روند که به دلیل روش اجرایی آسان و استاندارد، خطاهای اجرایی و هزینه های ناشی از آن کاهش یافته و عملیات اجرایی با دور ریز بسیار کم مصالح و صرفه جویی در مصالح، نیروی انسانی و زمان همراه خواهد بود.


ƒ کاهش بار مرده ساختمان


دیوارهای ساخت و ساز خشک به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوارهای بنایی سبک تر هستند. به لحاظ اقتصادی، سبک سازی موجب می شود که مخارج تامین ایستایی سازه کاهش یابد. سبک کردن اجزای غیر سازه ای، علاوه بر این که نیروهای جانبی ناشی از زلزله را کاهش می دهد، نیروی قائم ناشی از بار مرده وارده بر ساختمان را نیز کاهش داده، در نتیجه باعث کاهش در ابعاد و میزان مصالح مصرفی در فونداسیون، تیرها و ستو نها و بهره وری اقتصادی خواهد شد.


ƒ افزایش سطح مفید بنا


حداقل ضخامت در دیوارهای آجری و یا بلوک سفالی به طور معمول حدود 15  سانتیمتر می باشد؛ در حالی که حداقل ضخامت در دیوار خشک حدود 7.5 سانتیمتر بوده که این اختلاف، میزان قابل توجهی است. با استفاده از دیوارهای ساخت و ساز خشک به طور متوسط باعث افزایش سطح مفید داخل ساختمان به میزان 10 درصد خواهد شد.


ƒ دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح


رعايت کميت هاي مرتبط با فيزيک ساختمان (مانند عملکرد صوتي، حرارتي و رفتار جداره در برابر حريق)و کميت هاي مکانيکي (مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفيت پذيرش بارهاي طره اي و رفتار لرزه اي)نقش بسزايي در ايجاد شرايط آسايش و بهره برداري مناسب از فضا را دارند. کميت هاي مذکور در تمامی ساختارهای ساخت و ساز خشک مطابق با رو شهاي استاندارد آزمايش شده و از طريق مدارک و اسناد فني اين شرکت قابل ارائه می باشند. به علاوه، براي دستيابي به کمي تهاي خاص، ساختارهاي ويژه قابل طراحي مي باشند. اين ويژگي اجازه مي دهد که طراحان و سازندگان، معيارهاي فني مورد نظر خود را در طراحي و اجراي ساختمان پياده سازي نموده و کمي تهايي نظير ميزان عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حريق را تحت کنترل در آورند (امکاني که غالبا براي ساختارهاي بنايي وجود ندارد).


ƒ قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده


از قابلیت های ساختار دیوار جداکننده ساخته شده از سیستم ساخت و ساز خشک، امکان اجرای آن بر روی کف تمام شده می باشد. این قابلیت، تغییرات احتمالی معماری بنا را در حین بهره برداری آسانتر می نماید.


ƒ دسترسی و تعمیر آسان


قرارگيري تأسيسات در فضاي پشت سقف های کاذب و نیز فضای خالي ديوارها و دفن نشدن آن در داخل این ساختارها، علاوه بر رفع مسئله خوردگي و کاهش هزينه تعميرات، دسترسي به تأسيسات، تعميرات و نگهداري در مرحله بهره برداري از ساختمان را آسان مي نمايد.


ƒ قابلیت ترمیم و تعویض


با استفاده از ابزار ساده مي توان ساختارهای ساخت و ساز خشک را به راحتي ترميم يا قطعات آن را تعويض نمود.


ƒ انعطاف معماری


اين ساختارها از نظر معماري بسيار منعطف بوده و قابلیت اجرای انواع قوس و شکست را دارا می باشند.


ƒ حمل و نقل آسان و ارزان


مصالح ساختارهای خشک، بسیار سبک و دارای حجم کم بوده که این امر موجب کاهش هزینه های حمل تا پروژه و تسهیل در جابجایی مصالح در محل کارگاه می شود.


ƒ اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی


این ویژگی در راستای تحقق توسعه پایدار در حوزه ساختمان سازی بوده و در جلوگیری از هدر رفت منابع فناپذیر معدنی بسیار مؤثر می باشد.

تاریخ درج مقاله : 1399/11/05 - تعداد بازدید : 0